PODLE ČEHO SI MÁM VYBÍRAT DIÁŘ

Ano, opravdu tuto otázku dostávám zejména v podzimním období dost často. A jsem za ní rád, protože mi dává naději. Vždy si říkám, jak asi dotyčný ke svému diáři přistupuje? Je to pouhý nositel termínů a dat a nebo je to kombinace deníku, pracovního nástroje a hledání životní cesty? A v tom je právě ta naděje. Že zkrátka nechceme jen nosiče termínů.

Není se čemu divit, že si klademe stále podobnou otázku i v roce 2018, když výběr v tomto segmentu je u nás obrovský, nemluvě o zahraničních značkách. Do hry navíc mocně vstupuje mobilní telefon, který zcela jistě právě nosiče termínů zastoupí velmi snadno, dokonce daleko efektivněji, než tužka a papír. A proto je ta otázka tak důležitá. Žijeme ve velmi klipovité době a ne každý se chce zabývat technologií a nosit diář v telefonu.

S diářem je to těžká věc, stejně jako s účesem – ne každý vám padne.

Takže otázka výběru toho správného diáře je značně individuální. Já osobě dávám přednost přednost funkčnosti před designem, protože potřebuju od diáře výkon. A navíc mě baví sledovat, jak se během roku projevuje ten zub času na deskách i uvnitř, neboť je to jak s tím životem / účesem. Co chvíli slušelo, nemusí mít dlouhého trvání.

Proto dle mého názoru nejvíce záleží na tom, jak vážně svůj diář berete a jak vypadá váš běžný den. Jaké potřebujete zapisovat záznamy, zda spolupracujete v týmu nebo je pouze osobním nástrojem. Jiný diář se hodí studentce vysoké školy, jiný bude mít maminka na mateřské. A to nemluvíme o profesi.

V obecné rovině doporučuji vždy dívat se na celý týden, což je taková příjemná jednotka času, kterou umíme pojmout a díky víkendu má opakující se rytmus. Osobně se mi velmi vyplácí sledovat právě ten kontext všech sedmi dnů. V diáři sleduji především časovou osu a události na ní navázané, zatímco poznámky k jednotlivým událostem vedu na jiném místě. Pokud potřebujete denně psát hodně poznámek, doporučuji stejný postup – pořiďte si samostatný zápisník na tyto poznámky.

Velmi také záleží na rytmu vašeho dne – někdo potřebuje více termínů a pak se mu hodí i časová osa v každém dni. Jiný, jako např. já, má každý den zcela odlišný – někdy homeoffice, někdy schůzky, jindy kancelář. Proto zhodnoťte zda pracujete více s termíny (např. schůzky) nebo spíše každodenní sadou úkolů. Kde a jak se pohybujete. A v neposlední řadě kdy máte čas jen sama na sebe (pokud jej tedy máte a aktivně plánujete).

Zkuste toto malé cvičení

Vezměte si prázdný papír a nakreslete si, co vás čeká v příštím týdnu. Jaké povinnosti a radosti. Zakreslete to do týdenní osy a posuďte, zda vám to tak vyhovuje. Pokud ano, tak hledejte diář, který bude odpovídat. V opačném případě zpracujte svou vlastní verzi a hledejte tu.

Ryba je kámoš, diář je přítel!

Ať už si zvolíme jakoukoliv cestu, vždy je záznam v našem diáři odrazem našeho života. Pokud můžete, sáhněte po nějakém z těch svých z předešlých let a zapíchěte do něj tužku. Vybraný den se vám v závislosti na vašich poznámkách vybaví. Máte možnost jej prožít znovu. Zas a zas. Radovat se z úspěchů, připomenout si některé omyly. Dostávat zpětnou vazbu na to, jací jsme a kam jsme došli. A i když jsme dnes každý v jiné době, jiné realitě, stojí za to si některé věci, zejména ty pozitivní, neustále připomínat. A hledat v záhybech všedních dní ty nuance , které z nich dělají dny nevšední.

A proto je důležitá otázka podle čeho si vybíráme svůj diář.