TĚŠENÍ SE JAKO TERAPIE – VYZKOUŠEJTE TĚCHTO 5 TIPŮ

Na LinkedInu proběhla krátká diskuse pod jedním příspěvkem / otázkou Na co se těšíte? Inspirovalo mě to, abych vytáhnul koncept příspěvku, který mám již nějakou dobu rozepsaný a který se právě tématu “Těšení” velmi týká.

Jak zaznělo v diskusi, tak platí, že pokud se člověk na něco v životě těší, pomáhá to překonávat jakékoliv nesnáze a má pravděpodobnost na delší život. 

Psychologové se na těšení dívají jako na dovednost, kterou se lze naučit, a já vám dnes přináším 5 tipů, které mně osobně pomohly si mnohem více tuto dovednost osvojit a získat určité návyky.

1. Udělejte si pořádek ve věcech na svém pracovním stole

Obavy, strach, nechuť, frustrace vznikají většinou tam, kde není znalost věci nebo není jasná další budoucnost. Když každé ráno zasednete ke stolu, na kterém je nepořádek, podvědomě cítíte, že věci nejsou, jak mají být. Nemusí to běžet na vědomé úrovni, ale váš mozek to ví a vzadu ho to štve. Tím pádem to štve i vás, zvláště, když dojde na hledání konkrétního dokumentu či věci. Takže sebehezčí fotka na ploše vašeho monitoru je k ničemu, když na ní přes množství ikon není poznat, odkud vlastně je. Kdybyste měli 5 minut času, ZDE se dočtete třeba o tom, jak si udělat systém a pořádek v šuplících.

2. Vezměte tužku a papír a napište si, co pěkného vás čeká

Nemyslete na podzimní shon, ale na hezké věci. Napište, co vás čeká do konce tohoto roku, na co se těšíte tento měsíc, tento týden a připište si také PROČ. I když to vypadá jako dětinská hra, tak není. Jde o to naučit váš mozek rozeznávat tu vnější (něčím/někým nainstalovanou) motivaci od té vaší skutečně vnitřní. Ta je pro šťastný život podstatně důležitější.

3. Rozmyslete si, které oblasti ve vašem životě jsou ty skutečně důležité

Ty, do kterých se noříte každý den. V obecné rovině si popište, proč jsou tyto oblasti pro vás důležité a jaké potěšení vám vlastně přinášejí. Jako inspiraci vám přikládám myšlenkovou mapu, kterou si můžete stáhnout, vytisknout a dopracovat. Tak jako tak si mapu nakonec uložte na místo, kde jí uvidíte. Já doporučuji v rámci měsíčního / týdenního review na ní hodit oko 🙂

4. Každý den si napište 3 věci, na které se těšíte DNES!

Zapojte pravou mozkovou hemisféru a vizualizujte si své představy. Seznam umístěte někam, kde jej budete mít stále na očích během dne. A večer nezapomeňte na krátké zhodnocení a ideálně připište, jak ty věci dopadly = jestli vaše těšení mělo význam. Váš mozek si to propojí a bude se postupně učit si pozitivní vjemy pamatovat.

A nakonec to z mého pohledu nejdůležitější…

Sedněte si, zavřete oči na pár vteřin a položte si otázku Co je na téhle chvíli úžasné? Zvědomte si své aktuální pocity, vnitřní radosti a spokojenost. Objeví-li se nějaká frustrace či obava, řekněte si, co je její podstatou a otočte ten vliv do pozitivna – proč se tak cítím a co povede ke změně? Příp. Co mě má tato situace naučit? Věnujte svou pozornost přítomnému okamžiku, neboť většina budoucnosti se odehrává nakonec úplně jinak, než si člověk plánuje.

Jednoduché instantní návody nefungují. Alespoň ne dlouhodobě. Výše uvedené tipy jsou mou osobní zkušenosti a kroky, které jsem sám testoval a využívám.

Má poslední rada zní – i když to působí zbytečně, pište si všechno!

Psaní rukou mnohem více pomáhá důležité věci usadit. Lístek si dejte do diáře, na nástěnku a nebo jej vyfoťte a dejte si jako plochu úvodní obrazovky vašeho mobilu. Kdykoliv jej vezmete do ruky, ucítíte určitý závan radosti.

Pěkný den

Honza