JÁ A MOJE BUDOUCNOST ANEB JAK NA PRACOVNÍ BOD ZLOMU V ŽIVOTĚ

Dost často se na svých setkáních s firmami či lidmi osobně potkávám s otázkou, které oni sami čelí – jak udělat v životě nějakou změnu k lepšímu.
Tento příspěvek není instantním návodem, nýbrž krátkým zamyšlením, jak se orientovat v situaci, kdy mě přestává pomalu dávat smysl to, co dělám, kdy mi hlavou běží myšlenky na radikálnější změnu, zkrátka v momentě určitého pracovního bodu zlomu.

Když jsem já osobně do podobného bodu došel, zpracoval jsem si jednoduchou myšlenkovou mapu, která mi na začátku pomohla v tom základním ujasněním si možností a priorit. Tuto mindmapu najdete v sekci Ke stažení a zde vám předkládám krátké shrnutí, jak jsem o tom uvažoval a postupoval já.

Co dělat, když přijde potřeba změny a zároveň nerozhodnost?

Je to přirozené. Každý z nás se dostane občas do stádia, kdy mu již nedává smysl práce nebo činnost, kterou vydělává na živobytí a začneme se poohlížet po změně. Zároveň se nám nechce jít do stejné řeky v jiné barvě.

V první řadě se zastavte!

I když se říká, že „pod tlakem se více roste“, tak z mé zkušenosti v důležitých momentech je naopak potřeba se zastavit a věci projít trochu důkladněji. Uvedená myšlenková mapa vám pomůže nadefinovat základní otázky. Zcela jistě to není finální verze a bude vás napadat mnoho dalších bodů, tak si je do mapy klidně dokreslete.

Co mě baví / Co vlastně umím?

Zní to vlastně hrozně jednoduše, až obecně. „To je jasný, protože se všude o nutnosti „milovat, co děláš“ mluví a píše.“

Ale zkuste se na věc podívat hlouběji. Představte si svůj ideální pracovní den – jak by vypadal? Co byste dělali? Čemu byste chtěli věnovat svou energii? Co vám jde nejlépe od ruky? Vypište si všechny dovednosti a činnosti, které umíte nebo rádi děláte.

Mozek je prevít a začne vám házet klacky pod nohy – pochybnosti. Neřešte je! V tomto cvičení jde o selfbrainstorming a snahu vyndat z hlavy veškeré verianty a možnosti. Řešení bude následovat.

Chcete jablko, které se vyhřívalo na slunci? Pak musíte vylézt na vrchol stromu.

Většina z nás se orientuje a staví svůj život podle měsíčního rozpočtu. Kolik nám někdo pošle na účet, kolik si vyděláme, podle toho vypadá náš život.

Otočte to a položte si dvě zásadní otázky:

 1. Kolik stojí můj vysněný život?
 2. Co musím udělat pro to, abych se tam dostal?

Já vím, že to zní možná jak z motivační knížky, ale upřímně – kdy naposledy jste se sami sebe takto zeptali?

Jednoduché kroky:

 • co všechno byste si chtěli v životě dopřát – napište si seznam
 • dejte každé položce patřičnou cenovku
 • projděte si své dnešní výdaje
 • srovnejte si s vaším seznamem fakticky, co dnes splňujete

Vizi máme, jde se makat!

A právě v tuto chvíli přichází na stůl ty podivné překážky, které vám nakladl váš mozek. Zkuste si představit každou z vašich dovedností a oblíbených činností jako jediný možný nástroj obživy. Váš týden má 168 hodin. Každá z nich má určitou cenovku. Tu stanovujete vy. Zkušení ekonomové by řekli, že tu cenu vaší hodiny určuje trh, ale upřímně – jak drahá je vaše hodina v momentě, kdy by vám zbývalo posledních 24 hodin života? A jak drahá je v případě, že tu dobu natáhneme na 3 měsíce?

Zkuste to vzít za jiný konec a představte si sebe, jako jediného tvůrce vaší hodnoty. To, že tomu tak ve skutečnosti opravdu je, ponechme stranou.

Rok každého z nás má celkem 8 760 hodin. Měsíc jich má 730. Pokud si dopřejete 8 hodin kvalitního spánku, zbývá cca 487 hodin času měsíčně, kdy můžete něco tvořit. Udělejte následující jednoduché cvičení:

 1. vezměte vaše dovednosti a oblíbené činnosti a zjistěte, za kolik se na trhu dají prodat
 2. zjistěte si, kdo je potenciální kupující v jednotlivých činnostech
 3. spočítejte si, kolik hodin měsíčně chcete / můžete pracovat
 4. výsledným počtem hodin vydělte částku, kterou chcete měsíčně mít pro svůj život, čímž získáte cenovku jedné vaší hodiny
 5. porovnejte obě částky

Až takhle jednoduché to je! Zkuste si představit, jak bude vypadat váš život, pokud dokážete tuto rovnici uvést v život. Co budete potřebovat k dosažení tohoto plánu?Musíte si něco nastudovat? Někde si inspirovat? Koho oslovíte na spolupráci? Ke komu se půjdete poradit? Napište seznam kroků, které bude nutno udělat.

Bez kontroly není vedení! A co takhle osobní KáPéÍčka?

A dostáváme se v posledních letech tolik skloňované zkratce KPI (Key Performance Indicator), neboli klíčovým hodnotícím parametrům. Je zajímavé, kolik lidí dnes s tímto termínem přichází pracovně do styku, ale co v osobním životě? Máte osobní KPI? Neboli máte stanovené nějaké kontrolní body pro hodnocení osobní spokojenosti?

Jako v každé lidské činnosti je fajn, když si vytvoříte nějaký alespoň rámcový plán změny. Nějaké mylníky, kontrolní body v čase, kdy budete moci posoudit, jak se vyvíjí celý proces a jaký má trend. Nehrajme si na SMART, ale dejte těmto bodům jednoduchý popis – v danou chvíli budu považovat za úspěch, když…

A pokud jste více analytičtí, přidejte si měřitelnou metriku vašeho úspěchu.

Nebojme se změn. Jak se říká – změna je jediná konstanta v životě. Nebojme se tvořit a jít i do krátkodobého diskomfortu. Pokud si věci odpřemýšlíte a budete pracovat na svém rozvoji, není důvod k neúspěchu.